Pliki cookie pomagają nam oferować nasze usługi. Korzystając z tej witryny, użytkownik wyraża zgodę na korzystanie z plików cookie. Nie przechowujemy żadnych danych osobowych. Dowiedz się więcej.

Media / Lokalne informacje dotyczące firmy / Sprężarki śrubowe – konstrukcja i zasada działania

Sprężarki śrubowe – konstrukcja i zasada działania

2010-08-03

Jest wiele technologii sprężania gazów, jedną z bardziej efektywnych i nowoczesnych metod jest sprężanie przy wykorzystaniu sprężarek śrubowych.

Sprężarka śrubowa - śruba

Sprężarka śrubowa - śruba


Sprężarki śrubowe są urządzeniami, w których proces sprężania gazu (w tym przypadku powietrza) wynika ze zmniejszania się przestrzeni pomiędzy obracającymi się śrubami - od otworów ssawnych (wlotowych) do otworów tłocznych (wylotowych). Wartość kompresji w tego typu sprężarkach zależy od ich konstrukcji, a sprawność samego elementu sprężającego zależy w dużej mierze od stopnia szczelności uzyskanej pomiędzy obiema śrubami oraz śrubami i obudową.
 
Konstrukcja sprężarek śrubowych w swoich zamierzeniach dąży do osiągnięcia jak najbardziej zwartych rozmiarów oraz bardzo łagodnego rozruchu (pozbawionego wibracji i dużych pików prądowych). Sprężarki śrubowe nie wymagają dodatkowych amortyzatorów sprężynowych, betonowych postumentów oraz innych zabezpieczeń antywibracyjnych, choć wiele z nich posiada mimo wszystko specjalne tłumiki wibracji, pochłaniające wibracje wysokiej częstotliwości. Zagadnienie to jest szczególnie istotne w przypadku sprężarek śrubowych zmiennoobrotowych pracujących przy różnych prędkościach obrotowych, szczególnie tych o wysokich wartościach.
 
Stacjonarne sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach przemysłowych, jako urządzenie dostarczające do instalacji sprężone powietrze. Przewoźne sprężarki śrubowe zasilane silnikiem wysokoprężnym (diesel), lub elektrycznym najczęściej znajdują zastosowanie na placach budów, w miejscach, gdzie trudno zainstalować urządzenie stacjonarne.

Sprężarki śrubowe można podzielić na olejowe i bezolejowe.

Sprężarka śrubowa - element śrubowy

Sprężarka śrubowa - element śrubowy


W śrubowych sprężarkach bezolejowych proces sprężania powietrza odbywa się bez uszczelnienia przestrzeni między nimi w postaci filmu olejowego. Maksymalne ciśnienie na zaworze wylotowym w jednostopniowych sprężarkach bezolejowych jest zwykle niższe niż w jednostopniowych sprężarkach olejowych. Dlatego też sprężarki bezolejowe zwykle składają się z kilku śrubowych elementów sprężających. Taka konstrukcja umożliwia osiągnięcie ciśnienia 10 bar (e), a w przypadku sprężarek bezolejowych z wtryskiem wody nawet 13 bar (e). Sprężarki bezolejowe są stosowane w aplikacjach, w których nie jest akceptowana jakakolwiek zawartość oleju w sprężonym powietrzu. Są to między innymi takie branże przemysłowe, jak: medycyna i produkcja farmaceutyków, produkcja półprzewodników, przemysł papierniczy.
 
W śrubowych sprężarkach olejowych olej wtryskiwany jest do komory sprężania, zapewniając tym samym uszczelnienie przestrzeni pomiędzy obracającymi się śrubami oraz chłodzenie elementu sprężającego. Olej jest separowany ze strumienia sprężonego powietrza, a następnie schładzany, filtrowany i kierowany z powrotem do komory sprężania. Sprężone powietrze na wylocie z elementu sprężającego zawiera cząstki stałe, cząstki oleju i wody, które wpływają niekorzystnie na jakość i wydatek powietrza na wylocie. Dlatego też są one usuwane w drodze separacji cyklonowej oraz dokładnej filtracji w filtrach sprężonego powietrza. Niepożądany kondensat, czyli mieszanina wody i cząstek oleju gromadzący się w chłodnicy końcowej, lub zbiorniku buforowym za sprężarką jest odprowadzany za pomocą elektronicznych spustów kondensatu i kierowany bezpośrednio do urządzeń separujących olej od wody. Dzięki takiemu zabiegowi uzdatniona woda może być w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób odprowadzona do instalacji kanalizacyjnej. Standardowa sprężarka olejowa umożliwia osiągnięcie ciśnienia roboczego 13 bar (e).


Tomasz Woźniak

Specjalista ds. Sprężarek Stacjonarnych

Atlas Copco Sp. z o.o.

ul. Badylarska 25
02-484 Warszawa, Polska